Nowoczesne www

Jeśli strony wypełnia głównie tekst, do ich utrzymania wystarczą małe serwery

Dlaczego początkującym serwisom i nowo powstałym firmom bardziej opłaca się wynająć serwer niż kupować własne fizyczne serwery? Nie muszą bowiem zaprzątać sobie głowy szukaniem odpowiednich jednostek, które kosztują nie mało. Ponadto fizyczny serwer www wymaga oprogramowania, które również nie jest darmowe. Serwerownia musi być odpowiednio chroniona. Potrzebuje miejsca fizycznego, wentylacji, stałych prac konserwacyjnych. Mając serwer fizyczny w swojej firmie, musielibyśmy sami się tym zajmować.

W związku z tym taniej, bezpieczniej i szybciej jest zainwestować w serwer wirtualny. Administracja serwerami jest zajęciem bardzo czasochłonnym i odpowiedzialnym. Zostawmy ją lepiej specjalistom i skupmy się na swojej działce. Szkoda naszej fatygi, czasu i zdrowia.

W internecie znajdziemy oferty wielu firm. Wybierzmy jednak te firmy, które znamy i które cieszą się pozytywnymi opiniami. Lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne, niż chwilo zaoszczędzić i później ponosić straty spowodowane brakiem dostępu do naszej witryny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, rozglądając się za serwerem wirtualnym? Sprawdźmy, czy dostawca obsługuje skrypt PHP, pozwala tworzyć witryny dynamiczne i bazę SQL (to najpopularniejsza obecnie baza danych obsługująca serwisy internetowe).

Wybór przestrzeni dyskowej zależy od konstrukcji naszej witryny. Jeśli dominuje na niej grafika, elementy pamięciochłonne, zdjęcia, musimy mieć pojemny dysk na serwerze. W przypadku, gdy kontent w większości stanowi tekst, wystarczy nam 60-200 MB.